לוכד נחשים

 

נחשים הם עסק מסוכן, ואת זה יודע כל ילד מהגן. נחשים ארסיים כמו הצפע, או השרף עין גדי יכולים להיות מסוכנים מאוד כאשר הם חשים באיום, ויש להרחיקם מסביבת המגורים, כמה שיותר מהר. אך ללא הידע והניסיון בטכניקות לכידת נחשים, וללא ציוד מתאים, לכידתם והרחקתם יכולה להיות בעיה, ולכן דרוש לוכד נחשים מקצועי שיבצע את העבודה בצורה הנכונה.

נחשים בישראל
לרוב, נחשים אינם מתקרבים לאזור מגורים, ורק במספר ישובים בארץ הנמצאים בסמוך או בתוך אזור גידול של נחשים, ניתן למצוא זוחלים הנכנסים אל הבתים והחדרים. אך לעיתים קורה שנחש בחיפוש אחר מחסה ומזון, נכנס אל הסביבה היומיומית שלנו, או נחשי מחמד הבורחים מהדירה הסמוכה ונכנסים לטיול אצלנו בבית. ישנם מאות זנים של נחשים באזור הים התיכון, וכמה מהם נחשבים ארסיים ומסוכנים לבני אדם (רף עין גדי, צפע ועוד).

זיהוי הנחש
חשוב לא להתקרב אל הנחש בניסיון לזהות אותו, ולהשאיר את מלאכת הזיהוי אל לוכד נחשים. עזבו את מגדיר הנחשים שלכם, והפסיקו לנסות ולמצוא את הנחש בזמן שאתם משוחחים בטלפון עם הלוכד או המדביר, רק חכו לאיש מקצוע שיבוא ויטפל בזוחל המגעיל.

מניעה כאמצעי לכידה ראשוני
בעוד לכידת נחשים אינה משימה מסובכת במידה ונעשית על ידי לוכד נחשים מוסמך, הדרך הטובה ביותר להפטר מנחשים היא למנוע מהם להתקרב אל סביבת המגורים שלנו. בצעו השלמות בנייה שהשארתם, איטמו סדקים, חורים ושאר פתחים שיכולים להוות דלת כניסה טובה לנחשים. היפטרו מערמות פסולת, עלים ועצים ישנים בחצר או סביב הבניין, והדבירו מזיקים שיכולים להוות מקור מזון טוב לנחשים.

אמצעי זהירות
נחש אשר נמצא במצב מגננה יכול להיות מאוד מסוכן, ובמידה ומכיל ארס, מסוכן שבעתיים. כאשר נתקלים בנחש, הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות זה להתקשר למדביר או לוכד נחשים מוסמך, שיבוא וירחיק אותו ממכם. במידה ומישהו אכן הוכש על ידי הנחש, חשוב להימנע מפעולות שראיתם בסרטים כמו מציצת הארס, קירור האזור או ניסיון לחתוך את האזור שהוכש. הרגיעו את הפצוע בשביל להוריד את קצב הלב, התקשרו לאמבולנס ואל תרדפו אחר הנחש.